Srdcové procedúry

V závislosti od stavu a diagnózy pacienta môžeme odporučiť konkrétnu liečbu alebo kardiálny postup, ako sú tie, ktoré sú uvedené nižšie. V Univerzitnej nemocnici Bratislava sa vykonáva urgentná angiografia a stentovanie, zobrazovanie srdca a kardiostimulácia.

Aktívne symptómy, ktoré môžu naznačovať srdcové ochorenie, zahŕňajú bolesť na hrudníku alebo nepohodlie, dýchavičnosť a palpitácie. Poskytujeme urgentnú kontrolu a kompletné vyšetrenie od základnej konzultácie až po invazívne vyšetrenie a liečbu.

Transezofageálna ozvena (TOE)

Toto ultrazvukové vyšetrenie spočíva v tom, že pacient prehltne echo sondu do pažeráka (potravinovej trubice). To umožňuje kardiológovi získať podrobné snímky anatómie srdca, najmä srdcových chlopní. Tento test sa často používa na posúdenie a plánovanie operácie srdcovej chlopne. Vykonáva sa pod sedáciou.

Dobutamínová stresová ozvena

Ide o chemický ekvivalent vykonania záťažového testu pri záťaži počas echokardiogramu. Chemická látka nazývaná Dobutamín sa podáva cez žilu. To spôsobuje, že srdce bije rýchlejšie a my môžeme priamo vidieť, ako srdce funguje pod tlakom. Môžeme tiež identifikovať oblasti srdca, ktoré môžu byť poškodené, fungujú zle alebo nedostávajú dostatočné zásobovanie krvou.

CT hodnotenie vápnika

Ide o špeciálne röntgenové vyšetrenie s použitím počítačovej tomografie (CT). Test meria hromadenie vápnika v stenách koronárnych artérií. Keďže vápnik sa často ukladá v srdcových tepnách, ktoré sú zúžené a možno ho ľahko vidieť na CT skenovaní, tento test možno použiť na hľadanie skorých príznakov srdcového ochorenia.

Koronárny angiogram

Koronárny angiogram je diagnostický test na vizualizáciu vašich koronárnych artérií. Procedúru vykonáva Dr. Malý v katetrizačnom laboratóriu srdca pomocou špecializovaného röntgenového zariadenia. Koronárna angiografia sa vykonáva pomocou lokálneho anestetika, keď je pacient bdelý. Test zvyčajne trvá približne 10-15 minút.

Kardiológ vo všeobecnosti používa na vyšetrenie krvnú cievu vo vašom pravom zápästí (radiálna artéria) a príležitostne aj v ľavom zápästí. U niektorých pacientov nie je možné použiť tepny ani na jednom zápästí. V takýchto prípadoch sa angiogram vykonáva pomocou tepny v hornej časti nohy.

Angiogram sa vykonáva na potvrdenie a určenie rozsahu ochorenia koronárnych artérií (blokády v srdcových tepnách). Test sa vykonáva u pacientov s rizikovými faktormi srdcového ochorenia, u pacientov so symptómami srdcového ochorenia a u pacientov s abnormálnymi neinvazívnymi testami (napr. záťažový test pri záťaži alebo CT skóre vápnika).

Na konci vyšetrenia kardiológ vysvetlí výsledky angiogramu a odporučí plán liečby. Po teste na kardiologickom oddelení nasleduje obdobie pozorovania ošetrujúcim personálom 2-3 hodiny. Tým sa zabezpečí, že nedôjde k žiadnym komplikáciám po zákroku. Po angiograme nebudete môcť šoférovať domov. Nasledujúci deň môžete pokračovať v bežných činnostiach.

Stentovanie srdca

Srdcové stenty sú malé kovové lešenia, ktoré sú umiestnené vo vnútri koronárnej artérie pomocou röntgenového vedenia. Účelom stentu je poskytnúť trvalé lešenie na udržanie otvorenej koronárnej artérie v mieste, kde sa artéria zúžila alebo zablokovala aterómom; ateróm je tukové tkanivo uložené v tepnách ľudí so srdcovým ochorením. Na úspešné dokončenie liečby zablokovanej koronárnej artérie môže byť potrebný viac ako jeden stent. Stenty môžu byť počas procedúry umiestnené do viac ako jednej z vašich koronárnych artérií.

Väčšina moderných stentov sa označuje ako stenty uvoľňujúce liečivo (potiahnuté). Tento výraz označuje, že stent je zvonka pokrytý liekom, ktorý sa uvoľňuje do steny vašej koronárnej artérie počas nasledujúcich 3 mesiacov po zákroku. Dôvodom na použitie stentov uvoľňujúcich liečivo je minimalizovať riziko opätovného zablokovania vašej koronárnej artérie.

Po úspešnej liečbe vašich koronárnych blokád stentovaním budete cez noc pozorovaní na špecializovanom kardiologickom oddelení. Nasledujúce ráno vás skontroluje kardiologický tím a pravdepodobne vás prepustia domov. Po tomto postupe vás 6-8 týždňov po procedúre stentovania navštívia v ordinácii, aby ste skontrolovali svoje lieky a prediskutovali budúcu liečbu vášho srdcového ochorenia.

Implantácia kardiostimulátora

Kardiostimulátor je malé elektrické zariadenie, ktoré sa používa na liečbu niektorých abnormálnych srdcových rytmov, ktoré môžu spôsobiť, že vaše srdce bude biť príliš pomaly alebo vynechávať údery. Kardiostimulátor môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho života a niektorým ľuďom môže zachrániť život. Sú menšie ako priemerná zápalková škatuľka a vážia asi 20 až 50 gramov. Sedia pod kožou, tesne pod kľúčnou kosťou, a majú jednu alebo viac zvodov, ktoré sú umiestnené do vášho srdca cez žilu.

Kardiostimulátory sú vybavené lokálnym anestetikom, ak je to potrebné, sedáciou, takže sa môžete cítiť veľmi ospalý. Po nainštalovaní kardiostimulátora zvyčajne zostanete cez noc v nemocnici a váš kardiostimulátor bude pred odchodom dôkladne skontrolovaný. Je normálne cítiť miernu bolesť niekoľko dní potom, ale väčšina ľudí zistí, že sa môžu pomerne rýchlo vrátiť k bežnému životnému štýlu. Po namontovaní kardiostimulátora nesmiete týždeň viesť auto (predpisy sa líšia pre profesionálne riadenie).

Implantácia defibrilátora

Implantovateľný kardioverter defibrilátor (ICD) je malé zariadenie, ktoré dokáže liečiť ľudí s nebezpečne abnormálnym srdcovým rytmom. Abnormálne srdcové rytmy (alebo arytmie) môžu spôsobiť, že vaše srdce bude biť príliš rýchlo, príliš pomaly alebo nepravidelne. Defibrilátor sa vkladá tesne pod kľúčnu kosť. Vyzerá podobne ako kardiostimulátor a je o niečo väčší ako zápalková škatuľka. Skladá sa z generátora impulzov (elektronický obvod napájaný batériou) a jedného alebo viacerých elektródových elektród, ktoré sú umiestnené do vášho srdca cez žilu.

Implantovateľný defibrilátor sa vloží pod lokálnu anestéziu, v prípade potreby s utlmením, takže sa môžete cítiť veľmi ospalý. Implantácia ICD trvá asi pol hodiny, čas bude závisieť od typu zariadenia, ktoré máte. Zvyčajne budete musieť zostať cez noc v nemocnici a vaše ICD bude pred odchodom skontrolované elektronicky.

Resynchronizačná terapia srdca

Srdcová resynchronizačná terapia (CRT) sa používa na zlepšenie kvality srdcových kontrakcií a symptómov spojených so srdcovým zlyhaním. Postup zahŕňa implantáciu kardiostimulátora zvyčajne tesne pod kľúčnu kosť. Tri vodiče (zvody) pripojené k zariadeniu monitorujú srdcovú frekvenciu a nútia srdce biť koordinovanejším spôsobom.

Implantácia slučkového rekordéra

Pacientom s diagnózou synkopy (nevysvetliteľná strata vedomia) možno odporučiť implantovateľné zariadenie nazývané slučkový záznamník. Toto malé zariadenie umožňuje diaľkové monitorovanie vášho srdcového rytmu a pomáha diagnostikovať príčinu kolapsov, výpadkov a nebezpečných srdcových rytmov.

Ide o jednodňovú procedúru vykonávanú v katetrizačnom laboratóriu. Zariadenie sa zvyčajne implantuje v lokálnej anestézii pod kožu vľavo od hrudnej kosti; ide o veľmi malé zariadenie, ktoré sa „vstrekne“ cez drobnú kožnú punkciu. Dokončenie postupu trvá iba 5 minút. Pacienta pred prepustením kompletne skontroluje člen kardiologického tímu, aby vysvetlil postupy používané na monitorovanie údajov zo slučkového záznamníka. Dlhá životnosť batérie znamená, že slučkový záznamník zostane na svojom mieste až 2-3 roky, ale jeho životnosť monitorovania je niekedy až štyri roky.

Po zákroku na dennom kardiocentre je obdobie pozorovania ošetrujúcim personálom 2-3 hodiny. Tým sa zabezpečí, že nedôjde k žiadnym komplikáciám po zákroku.

Kardioverzia

Kardioverzia sa môže odporučiť, ak má pacient abnormálny srdcový rytmus. Tento denný kazuistický výkon sa vykonáva v koronárnom katetrizačnom laboratóriu alebo vo všeobecnom divadle s použitím sedácie podávanej anestéziológom. Kým je pacient sedovaný, do srdca sa dostane elektrický výboj, aby sa obnovil elektrický rytmus srdca. Po kardioverzii nasleduje obdobie pozorovania. Upozorňujeme, že po tomto postupe vám nebude dovolené ísť domov.